Buty dla Pana Młodego

Buty ślubne – bardziej eleganckie niż zwykle, bardziej formalne niż zwykle, inne niż zwykle… a przez to sprawiające problemy.

Jak by nie patrzeć, to strojowi panny młodej poświęcamy zwykle dużo więcej uwagi. Sam temat butów mógłby zapełnić niejedną książkę ślubną. A czy przy wyborze idealnych butów dla narzeczonego zdarzają się podobne rozterki i dylematy?

Zdarzać się powinny, mimo że ślubne obuwie dla mężczyzn nie jest tak różnorodne jak to przeznaczone dla płci pięknej. O zły wybór jednak równie łatwo. Pominę tu różnorodność styli butów męskich w ogóle i ich dopasowanie do okazji. Najczęściej popełniane błędy należą zwykle do jednej z dwóch kategorii: nieodpowiedni kolor lub niewygodny egzemplarz.

Wygoda

Najważniejszą cechą ślubnych butów – i damskich i męskich – jest ich wygoda. Jeśli mają służyć przez cały długi dzień przygotowań, a potem jeszcze pół nocy tańców, po prostu muszą być wygodne. Dlatego wybranie butów przy okazji kupowania garnituru, „bo są ładne” albo trafienie ich na oko, „bo mają dobry rozmiar” tak często prowadzi do późniejszych problemów. 

Lepiej już wziąć po prostu sprawdzony egzemplarz z szafy narzeczonego i mieć pewność, że nie zawiedzie w najtrudniejszych chwilach. Bo tak z ręką na sercu – pomyślałaś wcześniej o butach na zmianę dla przyszłego męża? Niewiele osób bierze to pod uwagę i dużo rzadziej trzeba by było o tej opcji myśleć, gdyby wybrane buty były naprawdę wygodne. Doradzam przetestowane już obuwie, ale jeśli kupiliście nowe, nie jest to oczywiście błędem. Takie buty powinny być jednak rozchodzone przed ślubem, choćby w domu – krótki spacer po sklepie nie dowodzi, że są odpowiednie! 

Image

Kolor

Wybór koloru butów dla pana młodego nie powinien nastręczać trudności i na pewno nie będzie, jeśli postawicie na klasykę. Do czarnego garnituru pasują czarne buty. Nie ciemnobrązowe, nie jasnobrązowe, nie szare – tylko i wyłącznie czarne. Muszę przyznać, że nie spotkałam się jeszcze z panem młodym w czarnym garniturze i „kolorowym” obuwiu, ale kilka razy słyszałam od par młodych podobne rozważania, więc pozwolę sobie zaznaczyć, że to po prostu nie jest dobry pomysł. 

Brązowe buty pasują do jaśniejszych garniturów – jasnej szarości, granatowego, niebieskiego. Zwróć też uwagę, że kolor butów sygnalizuje stopień formalności okazji – brązowe buty (podobnie jak jaśniejsze garnitury) są odpowiednie na przyjęcia bardziej na luzie, z kolei czerń na ceremonie oficjalne. To jasne, że ślub plenerowy na rozstaju dróg i czarne buty nie bardzo do siebie pasują. Podobnie jaśniejsze obuwie nie będzie się nadawało na wieczorny ślub w katedrze – stworzy nieestetyczny kontrast z czarnym smokingiem narzeczonego i twoją elegancką suknią do ziemi. 

Powrót do Dodatków