Dekoracje podczas ceremonii ślubnej

Zadbaj o otoczenie, w którym wymienicie się obrączkami.

Przy ślubno-weselnych przygotowaniach wiele mówi się o dekoracji sali weselnej, stołów, parkietu, samochodu młodej pary, za to samo miejsce ceremonii jest nieco pomijane. Dlaczego tak się dzieje? I jak można zadbać o jego nienaganną prezencję? Problemy z dekoracją miejsca ceremonii wynikają głównie z tego, że piękna oprawa nie jest niezbędna do formalnego zawarcia ślubu. Ani ksiądz w kościele, ani urzędnik w Urzędzie Stanu Cywilnego nie mają obowiązku pozostawania w kontakcie z młodą parą całymi tygodniami przed ślubem i dbania o to, aby składali przysięgę w romantycznym otoczeniu. Zwróć też uwagę, że dla ciebie ślub to wyjątkowe wydarzenie, a ksiądz czy urzędnik udzielają go jeden po drugim. W praktyce ciężko o szykowanie wyjątkowych dekoracji, jeśli 15 minut wcześniej poprzednia para wyszła z urzędu lub goście poprzednich nowożeńców stale kręcą się wokół kościoła, bo przedłużyło się składanie życzeń. To wszystko nie oznacza jednak, że sprawa jest beznadziejna!

Ślub cywilny

Wszystko zależy od uprzejmości urzędnika i od planu dnia – jeśli ani przed wami, ani po was nikt nie bierze ślubu (lub jest większa przerwa), możesz postarać się o dekoracje. I oczywiście też o osobę, która je przyniesie, gdy wy jeszcze będziecie się szykować i wyniesie, gdy wy będziecie słuchać życzeń po wyjściu z urzędu.

Szczegóły powinnaś zawczasu ustalić z urzędnikiem udzielającym wam ślubu (lub panią z urzędu, z którą jesteś w kontakcie), ale z zasady najlepiej sprawdzają się ustawiane kompozycje kwiatowe, które można łatwo ustawić i sprawnie zabrać oraz świece – koniecznie w osłonkach! Pamiętaj też o tym, że możesz wybrać muzykę, która będzie grana na początku oraz po zakończeniu ceremonii – ona również pomoże stworzyć klimat!

Ślub kościelny

Dekoracje kościelne są dużo bardziej popularne, lecz paradoksalnie tym samym więcej przeszkód może stanąć na twojej drodze. A to okazuje się, że w danym kościele monopol na dekoracje ma jedna osoba. A to z kolei ksiądz nie lubi konkretnych rodzajów ozdób lub nie zgadza się na ryż, konfetti lub płatki kwiatów (no bo kto to będzie sprzątał?). Bywa też, że nie ma czasu na dekorowanie kościoła, bo regularnie co godzinę odbywają się śluby i po prostu dekorator nie zdąży.

To te czarniejsze scenariusze, które się faktycznie czasem zdarzają. Ale że każdy ślub jest wyjątkowy, zacznij od rozmowy z księdzem o swojej – konkretnej! – wizji. Może zdarzyć się, że połączysz siły z panną młodą biorącą ślub przed tobą lub po tobie, co jest i wygodne, i dużo tańsze. Dekorować możesz tak naprawdę wszystko, jednak zwykle najprostsze dekoracje robią największe wrażenie. Nie szalej z kolorami, prędzej z fakturą – postaw na białe kwiaty, białe świece i białe wstążki, a efekt zawsze będzie elegancki! Takie dekoracje podkreślą podniosły nastrój i nie będą się kłócić ani z kolorystyką, ani atmosferą kościoła.

Powrót do Dodatków