Jak dobrać idealne obrączki?

„Ideał” dla każdego jest nieco inny. Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie go.

Idealne obrączki, czyli jakie? Każdy na to pytanie odpowiedziałby inaczej. Może mają być unikatowe i niespotykane? A może właśnie klasyczne i tradycyjne? Szukacie czegoś bardziej standardowego, czy wystarczy wam zwyczajowe złote kółko? Większość osób jeszcze na długo przed ślubem wie – przynajmniej w ogólnych zarysach – czego szuka, ale wiedza ta nie zawsze pozwala uniknąć błędów. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę!

Kolor

...czyli pierwsze, co się rzuca w oczy. Jak już wspomniałam, wybór koloru obrączki to kwestia gustu, ale dobrze, abyś zawczasu pomyślała o kruszcu, z jakiego zrobiony jest pierścionek zaręczynowy.

Tradycyjnie w Polsce pierścionek zaręczynowy po ślubie przekłada się na lewą rękę, ale obecnie dużo więcej dziewczyn woli nosić go w zestawie na jednym palcu z obrączką. Dlatego warto je dopasować kolorystycznie tak, aby po prostu dobrze się razem prezentowały. Pierścionek zaręczynowy z białego złota i żółto-złota obrączka już na pierwszy rzut oka gryzą się ze sobą, przemyśl więc tę kwestię przed zakupem. Podobnie rzecz się ma ze złotem różowym w pierścionku zaręczynowym i potem w obrączkach – czy twój narzeczony na pewno będzie chciał nosić na co dzień tak kobiecy odcień złota? A jeśli zależy ci na tym, aby pierścionek i obrączka tworzyły całość (przy czym macie z ukochanym rożne gusta), zawsze możecie wybrać dla siebie dwa różne wzory obrączek. Wiem, że nie jest to standard, ale dla niektórych okazuje się bardzo trafionym rozwiązaniem.

Image

Wielkość

To prawda, że obrączka jest na całe życie i z czasem pewnie wasze palce się poszerzą, więc obrączka może (choć nie musi) okazać się zbyt ciasna. Nie warto jednak na zapas od razu zamawiać za dużego rozmiaru! Takie myślenie sprawia, że może i obrączka w 2040 roku będzie na ciebie pasować idealnie, ale tuż po ślubie po prostu okaże się za duża! Lepiej ewentualnie powiększyć jej rozmiar po 10 latach niż od razu po ceremonii martwić się, że spadnie ci z palca. Wybierz rozmiar, który pasuje na ciebie teraz, w końcu przyszłości nigdy nie przewidzisz.

Oczywiście gładkie obrączki dużo łatwiej poszerzyć niż te ze wzorami – trzeba przecież wstawić w nie dodatkowy kawałek złota, który ma wyglądać tak, jakby zawsze był ich częścią. Tu też jednak radzę taką, jaka ci się podoba obecnie, zamiast rozważać ewentualne problemy ze zmianą rozmiaru za kilkanaście lat.

Faktura

Jeżeli zależy ci na oryginalnym wzorze obrączek, a nie możesz znaleźć go w sklepie, nie poddawaj się po pierwszych niepowodzeniach. To prawda, że obecnie można kupić obrączki bardzo różnorodne, ale – poza znamiennymi wyjątkami – u jubilerów w większości są to powtarzające się style i wzory. Jeśli naprawdę chcecie zdecydować się na coś niezwykłego, na pewno w końcu uda wam się znaleźć wymarzony wzór – nawet jeśli przyjdzie wam zrobić go na specjalne zamówienie. Nie rezygnujcie ze swojej wizji zbyt łatwo!

Znam parę, która naprawdę długo szukała wymarzonych obrączek, ale w końcu zwyczajnie się poddała – za dużo sprawa na głowie przed ślubem przygasiła ich entuzjazm i sfrustrowani kupili najzwyklejsze złote kółka. Niech ich historia będzie ci przestrogą – nie ma rzeczy niemożliwych, ale znalezienie idealnych obrączek będzie wyzwaniem ponad siły tylko, jeśli zbyt łatwo się poddasz.

Jeśli szukasz naprawdę oryginalnych wzorów zajrzyj dla inspiracji na strony polskich twórców: Wasze Obrączki i Inne Obrączki. Tak, tak – też sądziłam, że co najmniej połowa wzorów nie może istnieć w rzeczywistości. 🙂

Powrót do Dodatków